Idrottsgalan på Youtube

Information

Datum
7 februari 2020
Tid
18:15
Plats
Culinar Campus Roslagen
Arrangör
Norrtälje kommun tillsammans med Roslagens Sparbanksstiftelser, Norrtelje Tidning och Upplands Idrottsförbund
Underhållning
Sound of Sweden

Anmälan & Biljett

Norrtälje Idrottsgala

Norrtälje Kommun, Norrtelje Tidning, Roslagens Sparbanks Stiftelser samt Upplands Idrottsförbund anordnar för sjunde året IDROTTSGALA för att fira och uppmärksamma idrotten, idrottsprestationer och föreningslivet i Norrtälje kommun.

Anmälan till galan är stängd
Intresset för IDROTTSGALAN är stort och i nuläget är galan fulltecknad.
Om du missat att boka dig till årets Idrottsfest i Norrtälje kommun,
kan du maila till oss för ev. ströplatser.
Maila: info@idrottsgalan.nu


Utmärkelser

ÅRETS MANLIGA
IDROTTARE

Vinnare 2018: Ken Tollbring
Vinnare 2017: Jerry Tollbring
Vinnare 2016: Jerry Tollbring
Vinnare 2015: Jerry Tollbring
Vinnare 2014: Greg Hancock
Vinnare 2013: Eddie Läck

ÅRETS KVINNLIGA
IDROTTARE

Vinnare 2018: Michaela Johansson
Vinnare 2017: Cassandra Tollbring
Vinnare 2016: Stina Gardell simning
Vinnare 2015: Caroline Roos
Vinnare 2014: Sara Borg
Vinnare 2013: Anna Malvina Svennung

ÅRETS LEDARE/TRÄNARE

Vinnare 2018: Mikael Douhan
Vinnare 2017: Harald Luther
Vinnare 2016: Peter Hautalathi BKV Norrtälje
Vinnare 2015: Petter Ljungström
Vinnare 2014: Mikael Teurnberg
Vinnare 2013: Dick Tollbring

ÅRETS LAG

Vinnare 2018: Rådmansö SK
Vinnare 2017: Rimbo HK Dam
Vinnare 2016: Rospiggarna speedway
Vinnare 2015: HK Ceres Dam, Handboll
Vinnare 2014: Rimbo IF Damer Fotboll
Vinnare 2013: Rimbo HK Herrar

ÅRETS TEAM

Vinnare 2017: William Söderlind & Marcus Grönwall

ÅRETS DOMARE

Vinnare 2018: Annett Johansson, Gymnastik samt Mirza Logo, Fotboll

NT Sportens Ungdomsstipendium

Norrtelje Tidning

Vinnare 2018: Gustav Harning
Vinnare 2017: Alva Sköld
Vinnare 2016: Daniel Nylund, ishockey
Vinnare 2015: Alva Hansson Ridsport
Vinnare 2014: Olivia Lindström

Kommunen Barn- och Ungdomsföreningar

Vinnare 2018: Roslagsbro IF
Vinnare 2017: Färsna 4H & Rimbo Gymnastikförening

Roslagens Sparbanks Stiftelses Ungdomsledarstipendium

Vinnare 2017: Frida Nordin & Petter Hedberg - NE Gymnastikförening | Bo Björfors & Alg Palmén - Rånäs 4H | Anders Berg & Cecilia Thulin BKV Norrtälje
Vinnare 2018: Marianne Bjarneskans, Lise-Lott Isaksson, Thomas Zetterqist

NT Sportens Guldankare

Norrtelje Tidning

Vinnare 2018: Rådmansö SK
Vinnare 2017: William Söderlind & Marcus Grönwall
Vinnare 2016: Rospiggarna speedway
Vinnare 2015: Louise Hiort af Ornäs
Vinnare 2014: Greg Hancock
Vinnare 2013: Rimbo HK Herrar

Årets Insats = Årets Eldsjäl

Vinnare 2015: Zaid Suleyman
Vinnare 2014: Hans Davidsson