Idrottsgalan på Youtube

Information

Datum
11 februari 2022
Tid
20.00
Plats
Livesänds via Norrtelje Tidning
Arrangör
Underhållning

Anmälan & Biljett

Norrtälje Idrottsgala

Norrtälje Kommun, Norrtelje Tidning och Roslagens Sparbanks Stiftelser anordnar i nära samverkan med RF-SISU Uppland, för nionde året IDROTTSGALA för att fira och uppmärksamma idrotten, idrottsprestationer och föreningslivet i Norrtälje kommun.

Har du frågor/funderingar/ideer?

Maila: info@idrottsgalan.nu


Nominering

Utmärkelser

Roslagens Sparbanks Stiftelsers Ungdomsledarstipendium

Vinnare 2021: Jenny Torngren Carl Henriksson, Anna Blomsten, Per Mattsson Vinnare 2020: Alexandra Hallstedt, Anders Carlsson samt alexander Björnheim Vinnare 2019: Anna Åkerlund, Kari Hauta, Nicklas Gustafsson, Isak Bäckman Vinnare 2018: Marianne Bjarneskans, Lise-Lott Isaksson, Thomas Zetterqist Vinnare 2017: Frida Nordin & Petter Hedberg - NE Gymnastikförening | Bo Björfors & Alg Palmén - Rånäs 4H | Anders Berg & Cecilia Thulin BKV Norrtälje

Stipendium till förening med barn- och ungdomsverksamhet

Norrtälje Kommun

Vinnare 2021: Lohärads IF, Norrtälje Brottarklubb, Riala Goif Vinnare 2020: Väddö IF, Estuna IF, Norrtälje Gymnastikförening, Rimbo IF samt Spillersboda IF Vinnare 2019: HK Roslagen och Norrtälje Roddförening Vinnare 2018: Roslagsbro IF Vinnare 2016: Rånäs 4H och Ridklubben Norrtälje Ryttare Vinnare 2015: Gymnastikkompaniet, Estuna IF, Grisslehamns SK

NT Sportens Ungdomsstipendium

Norrtelje Tidning

Vinnare 2021: Lovisa Nyberg Vinnare 2020: Moa Zettersröm Vinnare 2018: Gustav Harning Vinnare 2017: Alva Sköld Vinnare 2016: Daniel Nylund, ishockey Vinnare 2015: Alva Hansson Ridsport Vinnare 2014: Olivia Lindström

ÅRETS DOMARE

Vinnare 2021: Christoffer Johansson Vinnare 2020: Jasmina Logo Vinnare 2019: Klas Lindqvist Vinnare 2018: Annett Johansson, Gymnastik samt Mirza Logo, Fotboll

HEDERSPRIS

ICA Kvantum Flygfyren

Vinnare 2021: Tommy Gunnarsson Vinnare 2020: Helene Tollbring Vinnare 2019: Andreas Jonsson Vinnare 2018: Tomas Ackelman samt Bosse Andersson

Årets PRESTATION

Vinnare 2021: Madeleine Samuelsson och Rasmus Hamrén Vinnare 2020: Lina Andersson Vinnare 2019: Benny Halvarsson

Årets Eldsjäl

Vinnare 2021: Ola Hultin Vinnare 2020: Thord Andersson samt Tommy Williamsson Vinnare 2019: Jens Andersson, Mattias Henriksson, Anders Edenius Vinnare 2015: Zaid Suleyman Vinnare 2014: Hans Davidsson

ÅRETS LEDARE/TRÄNARE

Vinnare 2021: Marcelo Fernandez Vinnare 2020: Peter Jansson Vinnare 2019: Stefan Gustafsson Vinnare 2018: Mikael Douhan Vinnare 2017: Harald Luther Vinnare 2016: Peter Hautalathi BKV Norrtälje Vinnare 2015: Petter Ljungström Vinnare 2014: Mikael Teurnberg Vinnare 2013: Dick Tollbring

ÅRETS KVINNLIGA
IDROTTARE

Vinnare 2021: Alexandra Bjärrenholt Vinnare 2020: Kristin Thorleifsdóttir Vinnare 2019: Emelie Valfridsson Vinnare 2018: Michaela Johansson Vinnare 2017: Cassandra Tollbring Vinnare 2016: Stina Gardell simning Vinnare 2015: Caroline Roos Vinnare 2014: Sara Borg Vinnare 2013: Anna Malvina Svennung

ÅRETS MANLIGA
IDROTTARE

Vinnare 2021: Linus Nässén Vinnare 2020: Arvid Slätis Vinnare 2019: Philip Eriksson Vinnare 2018: Ken Tollbring Vinnare 2017: Jerry Tollbring Vinnare 2016: Jerry Tollbring Vinnare 2015: Jerry Tollbring Vinnare 2014: Greg Hancock Vinnare 2013: Eddie Läck

ÅRETS LAG

Vinnare 2021: MK Orion Vinnare 2020: Rådmansö SK Vinnare 2018: Rådmansö SK Vinnare 2017: Rimbo HK Dam Vinnare 2016: Rospiggarna speedway Vinnare 2015: HK Ceres Dam, Handboll Vinnare 2014: Rimbo IF Damer Fotboll Vinnare 2013: Rimbo HK Herrar

NT Sportens Guldankare

Norrtelje Tidning

Vinnare 2021: Sara Grönvall Vinnare 2020: Jacob Logård Vinnare 2019: Ankaret Futsal Vinnare 2018: Rådmansö SK Vinnare 2017: William Söderlind & Marcus Grönwall Vinnare 2016: Rospiggarna speedway Vinnare 2015: Louise Hiort af Ornäs Vinnare 2014: Greg Hancock Vinnare 2013: Rimbo HK Herrar